Muzeum zaprasza do udziału w zajęciach edukacyjnych o tematyce związanej z dawnym gospodarstwem wiejskim, z pracami domowymi, rzemiosłem, tradycyjną sztuką, ze zwyczajami i obrzędowością ludową. Zajęcia odbywają się w formie, pokazów, warsztatów lub prelekcji. Oferta skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zajęcia prowadzone są na terenie Muzeum, mogą być łączone ze zwiedzaniem tematycznych ekspozycji  muzealnych, warsztatami  oraz z piknikiem na terenie Muzeum.
PROPONOWANE TEMATY ZAJĘĆ
  • „Od ziarenka do bochenka” – uczestnicy wysłuchają opowieści o tradycyjnym wypieku chleba, przesądach i wierzeniach z nim związanych. Zostaną zaprezentowane żarna, stępy, dzieże inne sprzęty gospodarskie służące do przetwarzania ziarna i przygotowania ciasta na chleb. 

żarna

  • “W domu i zagrodzie, czyli opowieść o życiu codziennym na wsi”. Zajęcia umożliwiają również bezpośredni kontakt z dawnymi sprzętami i narzędziami używanymi w gospodarstwie wiejskim lub przez rzemieślników ludowych oraz przypomnienie dawnych prac gospodarskich i zwyczajów ludowych.
  • “Wokół starego pieca, czyli CO jadali dawni Bojkowie”. Na zajęciach dowiemy się jak żyli dawni Bojkowie i co gościło na ich stołach. Zajęcia mogą być połączone z degustacją tradycyjnych potraw bojkowskich.
  • “Wielkanoc w Bieszczadach” –  odkrywamy zapomniane, świąteczne zwyczaje i obrzędy. Pisanki to nieodzowny symbol świąt Wielkiej Nocy. Chyba nikt nie wyobraża sobie wielkanocnego koszyczka bez nich. Wspólne malowanie jaj to nie tylko tradycja, ale także dobra zabawa. Zapraszamy do poznania tradycyjnych technik zdobienia pisanek. więcej
  • “Tradycje Bożonarodzeniowe na bieszczadzkiej wsi” –  dowiemy się jak kiedyś wyglądały obchody Świąt Bożego Narodzenia, wigilijne potrawy, świąteczne życzenia, choinka i prezenty czy bożonarodzeniowa szopka. Lekcja połączoną jest z warsztatami, na których wykonujemy tradycyjne ozdoby świąteczne, m.in. z papieru, bibuły i słomy, którymi zdobiono dawną wiejską chatę i choinkę. więcej
  • „Nie święci garnki lepią” – uczestnicy  będą mieli okazje wysłuchać krótkiej historii garncarstwa, dowiedzieć się jak pozyskuje się glinę i przygotowuje ją do pracy. Pokażemy jak toczy się glinę na kole garncarskim. Na zajęciach będzie można  spróbować swoich sił w toczeniu naczyń pod okiem garncarza oraz zabrać swoje prace do domu.